Lidhu me sukses!

Maska fytyre në kushte shtëpiake

Këshilla
K

ushtoni rëndësi fytyrës suaj duke pregaditur maska të ndryshme që ju ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të freskët dhe të pastër. Me këto maska fytyre që mund t’i realizoni në kushte shtëpiake, do të mund t’i kushtoni kujdesin e duhur fytyrës suaj. Këtë artikull e kemi pregaditur në bashkëpunim me Cesha Beauty, dyqan online i kozmetikës në Kosovë që sjellë markat e njohura botërore të grimit.

Në vazhdim, receta për maska fytyre...

Tërshëra

1. Tërshëra

Tërshëra ndihmon në ripërtëritjen e lëkurës. Merrni 1 çerek filxhan tërshërë dhe hidheni në gjysmë filxhani ujë të ngrohtë. Leni për pak minuta dhe shtoni 2 lugë filxhani kos dhe mjaltë. Aplikojeni maskën në fytyrën tuaj për rreth 10 minuta.

Banane dhe mjaltë

2. Banane me mjaltë

Kjo maskë ndihmon në hidratimin e lëkurës së thatë, lufton bakteret dhe i jep shëndet lëkurës. Merrni një banane të pjekur dhe shtypeni derisa të marrë formë pureje. I shtoni dy lugë mjaltë dhe disa pika lëngë limoni të freskët. Maskën e përfituar vendoseni në fytyrë për 10 minuta.

Kako dhe kafe

3. Kakao dhe kafe

Maska ndihmon në heqjen e lekurës së vdekur nga fytyra dhe e forcon atë. Në një gotë me qumësht hidhni 3 lugë të vogla kafe dhe 3 lugë të vogla kakao. Përzieni dhe më pas shtoni disa lugë mjaltë. Vendoseni maskën në fytyrën tuaj dhe prisni derisa të thahet përpara se ta lani.

Uthull molle

4. Uthull molle

Uthulla e mollës është e dobishme për lëkurën e fytyrës. Hidhni një lugë uthull në një filxhan me ujë dhe vendoseni në fytyrë.

Avokado me mjaltë

5. Avokado dhe mjaltë

Avokado është shumë i mirë për fytyrë të thatë dhe kur përzihet me pak mjaltë, lufton bakteret dhe aknet. Pasi ta keni shtypur avokadon i shtoni një lugë mjaltë dhe përzierjen mbajeni në fytyrë për të paktën 10 minuta.

Qumësht pluhur

6. Qumësht

Qumështi është përdorur gjithmonë për trajtimet e fytyrës. Merrni pak qumësht pluhur dhe përziejeni me ujë. Vendoseni në fytyrë dhe lëreni të veprojë. Më pas, lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Të bardhat e vezëve

7. Të bardhat e vezëve

Nëse përziejmë një përbërës të dobishëm për lëkurën, siç janë të bardhat e vezëve me kos, maska e përftuar ndihmon shumë në rigjenerimin e lëkurës. Hidhni dy lugë kos tek të bardhat e vezëve dhe në fund për të hequr maskën e fytyrës, përdorni ujë të ngrohtë.

Luleshtrydhe

8. Luleshtrydhe

Luleshtrydhet pastrojnë poret dhe heqin pikat e zeza të fytyrës. Pasi të keni grirë luleshtrydhet, shtoni pak kos. Mbajeni maskën në fytyrë për 10 minuta dhe pasi ta keni hequr, do ta ndjeni fytyrën tuaj të freskët dhe të butë.

Majonezë

9. Majonezë

Majoneza ka përbërës që i bëjnë mirë fytyrës. Përhapeni majonezën në fytyrë dhe pasi t’a keni shpërlarë, lëkura juaj do jëtë e butë dhe e pastër.

10. Tranguj

Trangujt bëjnë mirë edhe për lëkurën e thatë edhe për atë të vajosur. Shtypni trangujt aq sa te krijohet një sasi tuli dhe përzieni me salcë kosi. Edhe pse është një maskë që nuk sjellë erë të mirë, rigjeneron lëkurën dhe redukton njollat e fytyrës.


Këshillat tona ju ndihmojnë të shtoni kujdesin për lëkurën tuaj dhe të përmirësoni gjendjen e fytyrës suaj. Vetëm pse jemi në vetëkarantinë nuk do të thot se nuk mund të kemi një lëkurë të shëndoshë. Nëse keni kohë dhe resurse, mund të lexoni për disa maska tjera që janë të postuara në Facebook te Cesha Beauty.

Sikurse vetëm e dini tani, jeni të mirë se ardhur të na kontaktoni me ide për postime që mund t’i publikojmë për kënaqësinë tuaj gjatë kësaj kohe të vështirë.

Shkruajnë: Ema Kursoni dhe Entela Ramadani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Raport: Bizneset Kosovare Online (2021)

A jeni të interesuar të dini se sa biznese kosovare janë online? Apo cilat platforma i preferojnë? Atëherë lexoni raportin e hulumtimit të tregut për trendet e fundit në 2021, të realizuar nga Alba Connect.

Opsionet e Privatësisë
Kur vizitoni webfaqen e Alba Connect, ne mbledhim disa informata rreth kompjuterit dhe browserit tuaj. Në browserin tuaj keni mundësinë të kufizoni, bllokoni apo fshini cookies që përdor webfaqja jonë. Po ashtu, webfaqja e Alba Connect shfaqë përmbajtje dhe skripta të palëve të treta që mund të përdorin teknologji përcjellëse (tracking). Mund të zgjedhni më poshtë se cilat nga këto shërbime të palëve të treta të lejoni gjatë vizitës suaj në Alba Connect. Për informata të hollësishme rreth metodës së mbledhjes, procesimit dhe përdorimit të informatave tuaja në Alba Connect, ju lutemi lexoni Politikat e Privatësisë.
Youtube
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Youtube
Vimeo
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Vimeo
Google Maps
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Google
Spotify
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Spotify
Sound Cloud
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Sound
Lidhu me sukses!