Lidhu me sukses!

Ushtro nga shtëpia me këto 10 rekomandime

Këshilla
P

asi që tani nuk ekziston mundësia të ushtrohet në palestër, atëherë ushtro nga shtëpia. Për t’ju ndihmuar që të mbani trupin tuaj të formësuar, më poshtë ju kemi listuar disa kanale në YouTube dhe disa aplikacione FALAS.

Kanalet në YouTube

1. HASfit

Përshkak që “çdo zemër dhe shpirt dëshiron të jetë fit”, HASfit është munduar të sigurojë të gjithë programimin e tij me kosto zero. Kjo duket si një punë e madhe derisa tëkuptoni se kompania po siguron jo vetëm mbi 1.000 rutina stërvitje me gjatësi të plotë përmes YouTube, por edhe 30-90 ditë palestër dhe plane vakti.

2. Leslie Sansone’s Walk at Home

Në minutat e para, programet e Leslie Sansone janë plot buzëqeshje gjithnjë të pranishme, rrahje të vazhdueshme të zemrës dhe lëvizje të sinkronizuara. Pasi të keni përfunduar një nga videot e saj 45-minutëshe dhe ndoshta jeni të djersitur, do të kuptoni shpejt se shëtitjet e saj janë shumë më tepër sesa mendoni nga pamja e parë.

3. POPSUGAR Fitness

Origjina e kanalit ka kuptim të përqendrohet në stërvitjet më të bujshme të ditëve të sotme – siç janë stërvitja e modeleve të Victoria’s Secret dhe metoda tjera të miratuara nga të famshëm.

4. Fitness Blender

Me mbi katër milion subscribers, Fitness Blender është bërë burimi i fundit për videot e fitnesit në shtëpi. Me 500+ praktika për gjatësi të plotë (nga 10 minuta në më shumë se një orë) dhe 25 vjet përvojë në mes të dyshes së trajnimit burrë dhe grua, kanali lehtë mund të përdoret si burimi i vetëm për të krijuar një rutinë të plotë të fitnesit.

5. BeFit

Megjithëse BeFit është një kompani tjetër që siguron pjesën më të madhe të përmbajtjes së saj përmes shkarkimeve me pagesë, shërbimeve të abonimit dhe DVD-ve, ajo ende mund të jetë një burim i shkëlqyeshëm për stërvitjet falas, në shtëpi.

Aplikacionet për Smartphone

1. Asana Rebel

App Store | Google Play

Nuk është e nevojshme të jesh një i yogi ’me përvojë të plotë për të përdorur Asana Rebel. Ky aplikacion i dobishëm i fitnesit ofron prezantimin perfekt të regjimit.

2. Daily Workouts Fitness Trainer

App Store | Google Play

Në mënyrë ideale, të qëndrosh i aftë dhe i shëndetshëm do të thotë  të godisësh rregullisht palestrën ose pista. Sidoqoftë, ndonjëherë,  ju mund të mos keni shansin të dilni dhe as kohë t’i kushtoni. Aplikacioni i Trainerit të Fitnesit Daily Workouts do të thotë që ju mund të ushtroheni mirë në komoditetin e shtëpisë tuaj.

3. Map My Fitness by Under Armour

App Store | Google Play

A e doni një sens të bashkësisë? Atëherë do ta doni këtë aplikacion. Jo vetëm që është falas, por mund të bashkëveproni me anëtarët e tjerë, të ndani stërvitjet e përfunduara dhe të merrni / nxisni nga njerëzit
në udhëtime të ngjashme me palestrën. Plus, ju mund të bashkoheni me sfidat dhe të konkurroni me anëtarët tjerë.

4. 7 Minutes Workout

App Store | Google Play

Stërvitje kudo, në çdo kohë, dhe pa pajisje të nevojshme! Ne mendojmë se e vetmja gjë më e lehtë se sa stërvitjet 7-minutëshe është vetë aplikacioni – i shtruar në mënyrë të përsosur dhe plotësisht i përshtatshëm për përdoruesit!

5. ClassPass

App Store | Google Play

Dëshironi të ushtroheni jashtë, në shtëpi apo vetë? Ky aplikacion ju lejon të dëgjoni ose stërvitni bazuar në ato që dëshironi të bëni. Nga të pasmet në krahë, ju mund t’i bëni të gjitha — falas!


Aktiviteti fizik është shumë me rëndësi për shëndetin. Shpresojmë që këto rekomandime do të ndihmojnë sado pak që mos të qendroni pasiv gjatë karantimit. Ushtro nga shtëpia dhe ndoshta pasi të përfundoj karantimi do të keni një trup më të tonuar.

Si gjithmonë, na kontaktoni nëse keni ndonjë ide për postime që mund t’i publikojmë për kënaqësinë tuaj gjatë kësaj kohe të vështirë.

Shkruajnë: Ema Kursoni dhe Entela Ramadani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Raport: Bizneset Kosovare Online (2021)

A jeni të interesuar të dini se sa biznese kosovare janë online? Apo cilat platforma i preferojnë? Atëherë lexoni raportin e hulumtimit të tregut për trendet e fundit në 2021, të realizuar nga Alba Connect.

Opsionet e Privatësisë
Kur vizitoni webfaqen e Alba Connect, ne mbledhim disa informata rreth kompjuterit dhe browserit tuaj. Në browserin tuaj keni mundësinë të kufizoni, bllokoni apo fshini cookies që përdor webfaqja jonë. Po ashtu, webfaqja e Alba Connect shfaqë përmbajtje dhe skripta të palëve të treta që mund të përdorin teknologji përcjellëse (tracking). Mund të zgjedhni më poshtë se cilat nga këto shërbime të palëve të treta të lejoni gjatë vizitës suaj në Alba Connect. Për informata të hollësishme rreth metodës së mbledhjes, procesimit dhe përdorimit të informatave tuaja në Alba Connect, ju lutemi lexoni Politikat e Privatësisë.
Youtube
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Youtube
Vimeo
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Vimeo
Google Maps
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Google
Spotify
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Spotify
Sound Cloud
Jepni pëlqimin tuaj për të shfaqur përmbajtje nga Sound
Lidhu me sukses!